Czym grozi chrapanie?

Czym grozi chrapanie?

Chrapanie to z pozoru błaha przypadłość. Mało kto wie, że może nieść za sobą nawet śmiertelne konsekwencje. Wszak, chrapanie może być przyczyną udaru mózgu lub zawału serca. Dlatego też, nigdy nie należy ignorować i lekceważyć tego zjawiska.

Bezdech senny, czyli do czego przyczynia się chrapanie?

Niedrożności, które skutkują między innymi akustycznym zjawiskiem podczas snu, mogą być również przyczyną tzw. bezdechu sennego. To przypadłość, która polega na czasowym zatrzymaniu oddechu na kilka sekund. Dochodzi do tego nawet kilkaset razy w ciągu kilku godzin snu!

O ile kilkusekundowe zatrzymanie oddychania raz na jakiś czas nie musi być sygnałem alarmowym, o tyle cykliczne przerwy w oddychaniu mogą stanowić przyczynę wielu dolegliwości. Wszak, bezdech senny może stanowić przyczynę problemów z ejakulacją, bólów głowy czy problemów z koncentracją.

Chrapanie jako przyczyna bezustannego zmęczenia
Chrapanie może być przyczyną niewysypiania się. Nawet jeśli myślisz, że Twój sen jest twardy, to niekoniecznie musi być dostatecznie regenerujący. Organizm musi pracować wydajniej (mózg pobudza do pracy dodatkowe mięśnie w celu wymiany tlenowej), co skutkuje niedostatecznym odpoczynkiem. Tym samym, chrapiąc – ograniczamy procesy regeneracyjne i odczuwamy bezustanne zmęczenie.

Chrapanie uwarunkowane przez wady w budowie anatomicznej
Niekiedy zdarza się, że chrapiemy, gdyż układ oddechowy ma jakiś defekt. Do przyczyn chrapania zaliczamy bowiem:

  • krzywą przegrodę nosową

  • przerost migdałków

  • wiotczejące mięśnie gardła

W każdym z wyżej wymienionych przypadków najlepszym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne.

Chrapanie spowodowane spożywaniem alkoholu
Wpływ na występowanie chrapania ma także spożywanie alkoholu przed snem. Wszak, doprowadza on do wiotczenia gardła, co z kolei bezpośrednio przyczynia się do występowania chrapania.

Chrapanie spowodowane otyłością
Istnieje szereg różnych defektów, które uwarunkowane są przez nadwagę i otyłość. Jednym z nich jest chrapanie. To akustyczne zjawisko pojawia się zawsze wtedy, gdy występuje tzw. ucisk szyjny. Doprowadza on do ograniczenia przepływu powietrza, co sprzyja chrapaniu i bezdechowi sennemu.

Czy można pozbyć się chrapania?

Oczywiście, chrapanie to przypadłość, którą jak najbardziej można wyleczyć. Co więcej – terapia nie jest zbyt trudna. Tego akustycznego zjawiska i konsekwencji z niego wynikających można się pozbyć w ciągu kilku tygodni.

Najpopularniejszą formą leczenia jest zabieg chirurgiczny polegający na plastyce gardła, podniebienia oraz migdałków. Stosuje się go zawsze wtedy, gdy przyczyną niedrożności jest patologia w budowie układu oddechowego. Szczególnie często diagnozuje się ją u mężczyzn oraz dzieci.

Coraz częściej, chrapanie leczy się także przy wykorzystaniu środków farmakologicznych: leków, wyrobów medycznych oraz suplementów diet. Sporą popularnością pochwalić się mogą również środki do stosowania miejscowego (pod postacią sprayów i aerozolów aplikowanych przez nos).

Aby ułatwić Państwu wybór odsyłamy do niezależnego rankingu najlepszych tabletek na chrapanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *