Przepis na zdrowe życie

Przepis na zdrowe życie

Współczesny świat kusi nas żywnością przetworzoną, możliwością łatwego przemieszczania się bez zbędnego wysiłku i dostępnością wszelkich wygód. Jak się jednak okazuje to, co komfortowe nie zawsze nam służy. Jaki jest zatem przepis na zdrowe życie? Czy istnieje receptura, dzięki której będziemy mogli uniknąć chorób cywilizacyjnych? Przekonajmy się.

Od epoki kamienia łupanego człowiek dążył do ułatwienia sobie życia. Można by się pokusić o stwierdzenie, że większość wynalazków powstała z lenistwa. To oczywiście daleko idące uproszczenie, ale jest w nim wiele prawdy.

Brak ruchu a zdrowie

Brak ruchu na pewno nie stanowi przepisu na zdrowe życie.

Duża mobilność współczesnych mieszkańców, zwłaszcza dużych miast, sprawia, że coraz mniej się ruszamy. Samochody, tramwaje, autobusy, taksówki – wszystko to ułatwia nam przemieszczanie się, a jednocześnie przyczynia do tego, że prowadzimy głównie siedzący tryb życia.

Niestety wielogodzinne siedzenie – czy to przy biurku w pracy, czy przed telewizorem, komputerem a także w samochodzie, ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Wielu z nas przyjmuje taką pozycję i tkwi w niej przez niemal cały dzień.

W jaki sposób siedzenie wpływa na stan naszego organizmu? Po pierwsze – kręgosłup. Zarówno kręgi lędźwiowe, jak i szyjne są wówczas ogromnie obciążone. Z tego powodu osoby pracujące w biurach skarżą się na bóle kręgosłupa i drętwienie kończyn – zarówno górnych, jak i dolnych.

Po drugie – tycie. To nie tajemnica, że brak ruchu sprzyja przybieraniu na wadze. Nieustanne siedzenie sprawia, że nasze mięśnie słabną, a tkanka tłuszczowa odkłada się na biodrach, brzuchu i udach.

Co więcej, długotrwała pozycja siedząca osłabia krążenie, dlatego osoby spędzające w niej dużo czasu często skarżą się na uczucie zmęczenia i puchnięcie nóg.

Żywność przetworzona

To kolejny element, który powinniśmy wykreślić z przepisu na zdrowe życie.

Obfitująca w sztuczne dodatki i uboga w dobroczynne składniki, żywność przetworzona sprzyja tyciu i pojawianiu się wielu chorób, z cukrzycą na czele.

Wbrew temu, co nam się często wydaje, produkty wysokoprzetworzone mogą przybierać postać pozornie zdrowotnych. Wymienić tu należy jogurty owocowe, w których znajdziemy mnóstwo cukru i barwników, a także niezwykle popularne płatki śniadaniowe. Granola, musli czy płatki kukurydziane to produkty przetworzone, w których próżno szukać składników mineralnych, odżywczych i witamin. Znajdziemy w nich za to cukier i kolorowe dodatki, a nierzadko i konserwanty.

Nikomu nie trzeba chyba przypominać, że najgorszą renomą cieszą się w tej grupie chipsy, słodycze obfitujące w tłuszcz utwardzony (głównie palmowy), a także produkty mrożone.

Przepis na zdrowe życie

Zatem, parafrazując „klasyka”, jak żyć?

Zwykle najlepszymi rozwiązaniami okazują się te najprostsze. Zamiast oszukiwać organizm pustymi kaloriami, dostarczmy mu tego, czego potrzebuje – zdrowych produktów dostępnych w nieprzetworzonej formie.

Postaw na zdrowe żywienie

Pomyśl o swoim organizmie jak o samochodzie. Czy wlewałbyś do niego cokolwiek, co znajdziesz w sklepie? Olej rzepakowy zamiast silnikowego? Perfumy zamiast benzyny? Oboje wiemy, że to skończyłoby się wizytą w warsztacie lub na złomowisku.

Dlaczego zatem sądzisz, że jedząc i pijąc śmieciowe produkty sprawisz, że twoje ciało będzie funkcjonować świetnie? Skąd przekonanie, że paliwem do napędu twojego organizmu może być cokolwiek?

Twoje ciało to niezwykle skomplikowana maszyna, która została zaprojektowana w taki sposób, by przeprowadzać miliony procesów i reakcji każdego dnia. Aby te wszystkie mechanizmy działały spranie, potrzebujesz odpowiednich składników odżywczych i wspomagających.

Z tego względu niezwykle istotne jest, by twoja dieta była właściwie zbilansowana i dostarczała białek, tłuszczów, węglowodanów, a także pierwiastków i witamin. Wszelkie niedobory w tym zakresie skutkują zaburzeniem przebiegu rozmaitych procesów, a w dalszej kolejności – obniżeniem wydajności organizmu i chorobami.

Twój jadłospis powinien obfitować w warzywa, owoce, wodę mineralną, dobre źródła białka, a także zdrowe oleje roślinne.

Zadbaj o stan umysłu

W zdrowym ciele zdrowy duch – mawia porzekadło. My pokusimy się o odwrócenie tego zdania – gdy głowa jest zdrowa, nie choruje także i ciało.

Wielu badaczy zgadza się z hipotezą, według której duża część chorób cywilizacyjnych ma podłoże psychosomatyczne. Co to oznacza? Otóż nasz umysł wpływa na to, jak funkcjonuje nasze ciało.

Stres – szczególnie ten przewlekły, ale także i przebyta trauma, niezwykle silnie oddziałują na przebieg rozmaitych procesów zachodzących w naszym ciele. Objawy tego mogą być różnorodne – od chwilowych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, poprzez nagłe osiwienie czy wyłysienie, po bardzo poważne schorzenia.

Podejrzewa się, że u podłoża chorób autoimmunologicznych leży częściowo właśnie stres. Zwykle osoby, u których ujawniło się Hashimoto czy inna dolegliwoś

tego typu skarżyły się na przewlekły niepokój czy traumatyczne wydarzenia w ich życiu.

Co zatem robić, by ukoić nerwy i zadbać o spokój ducha?

Istnieje szereg technik i metod, które mogą pomóc w radzeniu sobie z przewlekłym stresem.

Znakomite efekty przynoszą:

  • Medytacja

  • Joga

  • Spacery na łonie natury

  • Przebywanie ze zwierzętami

  • Terapia

  • Zmiana nawyków żywieniowych

  • Unikanie używek

  • Eliminacja cukru

Ruszaj się

Nasze ciało stworzone zostało do ruchu! Nie każ mu siedzieć całymi dniami, bo w krótkim czasie straci siły.

Bardzo ważnym aspektem zdrowego życia jest codzienna i systematyczna aktywność fizyczna. Spokojnie! Nie chodzi tu o wielogodzinne wizyty na siłowni i przerzucanie kilogramów żelastwa.

Wystarczą regularne spacery, jazda na rowerze, joga czy aerobik. Dostosuj aktywność do swoich możliwości. Sam się przekonasz, że w krótkim czasie twoja wydajność wzrośnie i sam zaczniesz chcieć więcej!

Przepis na zdrowe życie jest naprawdę prosty. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, skomplikowanych konfiguracji i wyrzeczeń. Wystarczy postawić na produkty nieprzetworzone, dostarczające organizmowi białka, tłuszczów, węglowodanów, a także minerałów i witamin. Pij wodę mineralną, regularnie się ruszaj, a przede wszystkim zadbaj o to, co dzieje się w twojej głowie i wkrótce zauważysz niesamowite efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *