OFERTA

image preview image preview
          ZOSTAŃ CZŁONKIEM
                  kupuj taniej image preview          ZAREJESTRUJ  SIĘ
------------------------------------------


          CIEKAWOSTKI O ZDROWIU

   Mniszek lekarski
   Co mówi Ci twarz i dłonie?
   Brud
   Jak działa CaliVita? image preview

Mniszek lekarski

chwast jako niedoceniane ziele w terapii nowotworowej

Mniszek, lekarski łac. Taraxacum officinale zwany także mniszek pospolity, dmuchawiec lekarski, brodawnik mleczowaty, lwi ząb, wołowe oczy itd (często mylnie nazywany także mleczem), jest chwastem spotykanym powszechnie i będący zmorą ogrodników pielęgnujących trawniki. Od wielu lat używany w medycynie ludowej i przez dawnych lekarzy a od niedawna również naukowcy są zafascynowani jego właściwościami. Ten mały chwast jest bardzo żywotny a zastosowany jako lek potrafi aktywować wątrobę, sprzyja przepływowi żółci, ułatwia trawienie działa
moczopędnie. Dawniej stosowano go w stanach gorączkowych, czyrakach,
biegunce i hemoroidach. Całkiem niedawno naukowcy odkryli,
że zatrzymuje także inwazyjne formy różnego rodzaju nowotworów.
Z mniszka lekarskiego można także wytwarzać różne potrawy.

[Rozmiar: 1116853 bajtów]

Składniki
● Terpenoidy: tarakserolen, taraksacyna, laktacyna i
    taraksaterolen
● Kwasy : chlorogenowy, kofeinowy, krzemowy
● Węglowodany: fruktoza, glukoza, inulina, cukier trzcinowy
● Witaminy : witamina A, witaminy B complex, witamina C,
    witamina D, witamina K
● Minerały: potas, wapń, cynk, żelazo, mangan i miedź
● Fitosterole: sitosterol, stigmasterol, taraksasterol, kampesterol
● Glikozydy flawonoidowe: 7-glikozyd luteoliny,
    7-diglikozyd luteoliny
● Substancja gorzka (taraksyna): laktony seskwiterpenowe,
     laktony taraksakozydu
● Kauczuk, garbniki

Mniszek lekarski jako pożywienie
   Ta skromna, choć pospolita roślina skrywa wiele tajemnic
z których mało kto zdaje sobie sprawę. Jest po pierwsze i niezaprzeczalnie
pysznym super jedzeniem, z którego można przyrządzać sałatki, zupy
i zielone koktajle. Ilość zwartych w nim substancji jest niesamowita.
Przykładowo w 100 gramach spożytego mniszka lekarskiego w sałatce
znajdzie się nawet 150 % dziennej dawki beta-karotenu (prowitamina
witaminy A). Równocześnie dostarczy on 20% ludzkiego dziennego
zapotrzebowania na witaminę D, 20% wapnia, 20% żelaza i 10%
dziennego zapotrzebowania na magnez.

    mniszek_lekarski3 (527 kB)
Działanie moczopędne

   Mniszek lekarski ma działanie moczopędne, co oznacza, że dba o płukanie nerek. W badaniach wykazano, że wyciąg z liści ma silniejsze działanie moczopędne niż korzeń. Przy okazji stwierdzono, że wyciąg z liści powodował znaczny spadek masy ciała.

Działanie przeciwbakteryjne
Mniszek lekarski podawany jako wyciąg z pyłku mniszka wykazuje działanie bakteriobójcze

Trawienie
Korzeń mniszka lekarskiego jest opisywany jako zawierający goryczkę ułatwiającą trawienie i często bywał stosowany w przypadkach niestrawności i do pobudzenia apetytu.
Hipoglikemia

Działanie hipoglikemizujące zostało wykazane w badaniach na zwierzętach. Zmniejszenie się zawartości glukozy we krwi zaobserwowano po podaniu dużych dawek mniszka lekarskiego i wtedy zasugerowano, że mniszek lekarski może działać w sposób podobny jak konwencjonalne leki np. sulfonylomocznik.
Układ moczowo-płciowy

Przypuszcza się, że historycznie udokumentowana rola mniszka lekarskiego w leczeniu kamicy nerkowej może być związana z usuwaniem mukopolisacharydów przez saponiny występujące w tej roślinie. Kwiaty mniszka lekarskiego działają moczopędnie i przeciwzapalnie.
Wpływ na wątrobę

Korzeń mniszka lekarskiego odgrywa ważną rolę w leczeniu wielu dolegliwości wątroby. Uważa się go za środek żółciopędny nasilający produkcję żółci i powodujący obkurczanie pęcherzyka żółciowego, co zapoczątkowuje wypływ nagromadzonej żółci. Uważa się mniszek lekarski za środek wspomagający chemioterapię. Mniszek jest jednym z najważniejszych składników preparatów, które są używane do oczyszczania wątroby. Pomaga też w redukcji tłuszczu w wątrobie. Te efekty działania mniszka lekarskiego są dobrze znane od lat. Jednak w ostatnich latach naukowcy z całego świata przeprowadzają coraz więcej badań nad możliwymi obszarami zastosowań mniszka w dziedzinie leczenia raka. Pojawiły się już pierwsze obiecujące sygnały mówiące o tym, że mniszek lekarski zawiera składniki, które mogą hamować wzrost agresywnych guzów.
[Rozmiar: 392271 bajtów]

Mniszek prawdopodobnie zabija komórki rakowe
Medycyna konwencjonalna powoli, ale stale zaczyna powracać i akceptować tradycyjne rośliny lecznicze do leczenia raka. W ostatnich latach zostało opublikowanych kilka wyników badań potwierdzających działanie antyrakowe wysokiej jakości suplementów ziołowych. Jednym z nich jest właśnie ekstrakt z mniszka lekarskiego. Naukowcy z Kanady odkryli, że mniszek lekarski zabija komórki raka. Naukowcy odkryli, że korzeń tej rośliny okazuje się lepszy od chemioterapii, która zabija wszystkie komórki, a korzeń mniszka tylko te z rakiem. Na uniwersytecie w mieście Windsor w Kanadzie przeprowadzono badanie na wydziale chemii i biochemii a wyniki dają nadzieję chorym na raka. Odkryto, że korzeń mniszka lekarskiego zabija komórki raka bez negatywnego skutku na inne komórki i na zdrowie, co opublikowano na stronach pisma Natura News. Badanie to pokazało, że herbata wykonana z korzenia mniszka lekarskiego oddziałuje na komórki raka tak, że dezintegrują się one w ciągu 48 godzin, podczas gdy zdrowe komórki nie są uszkadzane. Wnioskowano, że długotrwałe leczenie korzeniem mniszka lekarskiego może zniszczyć większość komórek raka i ze względu na te nieoczekiwanie dobre i obiecujące rezultaty naukowcy otrzymali dodatkowe wsparcie finansowe by kontynuować dalsze badania nad tą cudowną rośliną.

Mniszek lekarski prawdopodobnie skutecznie walczy z nowotworami piersi i prostaty
W medycznym fachowym czasopiśmie w 2008 roku opublikowano artykuł zatytułowany International Journal of Oncology w którym opisano wyniki badań klinicznych nad mniszkiem lekarskim. Wykazano tam pozytywny wpływ herbaty z mniszka na nowotwory. Była to herbata z liści mniszka, po zastosowaniu której stwierdzono zmniejszenie się ilości komórek rakowych raka piersi. Przy stosowaniu herbaty z korzenia mniszka nie osiągnięto już takich efektów. Podobną terapię zastosowano przy raku prostaty i wyniki okazały się podobne. W ten sposób badacze doszli do wniosku, że ekstrakt z mniszka lekarskiego może zostać uznany za „nowy” środek antynowotworowy stosowany na rzecz terapii nowotworowej. Powtórnie w roku 2011 to samo czasopismo International Journal of Oncology opublikowało informacje, według których suplementy diety zawierające mniszek lekarski mogą hamować wzrost komórek raka prostaty.

Mniszek lekarski doprowadza do samobójstwa komórki rakowe
Wyniki innego badania na temat mniszka ukazały się w czasopiśmie Journal of Ethnopharmacology w styczniu 2011r. Badano działanie herbaty z korzenia mniszka lekarskiego na komórki białaczkowe. Według tego badania uważa się, że herbata z korzenia mniszka zabija komórki białaczkowe. Na razie wiadomo jedynie, że zawiera one substancje, które prowadzą do tzw. apoptozy sygnału komórek rakowych. W wielkim skrócie znaczy to, że są one ponownie podatne na apoptozę, czyli „naturalny proces zaprogramowanej śmierci komórki w organizmie wielokomórkowym. Dzięki temu mechanizmowi z organizmu usuwane są zużyte lub uszkodzone komórki”. Program taki zapewnia zdrowie ludzkiemu organizmowi, a komórki nowotworowe zmuszane są do „popełnienia samobójstwa“ zanim będą mogły zaszkodzić organizmowi. Co ciekawe, pod wpływem wyciągu z korzenia mniszka lekarskiego zdrowe komórki pozostały nietknięte. Nie otrzymały one sygnału do apoptozy. Mniszek jest także idealnym lekiem przy chemicznej terapii nowotworowej, chroniąc zdrowe komórki przed działaniem alopatycznym takiej terapii.

Działanie mniszka na nowotwory oporne na konwencjonalną terapię nowotworową

Również w 2011 roku przeprowadzono badanie nad skutecznością ekstraktu z korzenia mniszka lekarskiego w leczeniu ludzkiego czerniaka. Ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego powodował śmierć komórek czerniaka, nawet wtedy gdy ten nowotwór był oporny na leczenie konwencjonalne chemioterapią. Ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego chronił także zdrowe komórki, które były otrute lub w inny sposób uszkodzone. Reasumując, można stwierdzić, że liście mniszka, jak również wyciąg z jego korzeni można uznać jako „nową“ i nietoksyczną terapię wspierającą inne terapie nowotworowe, skuteczną nawet przy opornych na chemioterapię rodzajach nowotworów.

Mniszek zabija stres oksydacyjny

Tymczasem włoscy naukowcy z Uniwersytetu Annunzio Chieti-Pescara porównywali ekstrakty z korzenia kurkumy, mniszka lekarskiego oraz karczocha i rozmarynu. W badaniu opublikowanym w 2010r. potwierdzili oni pozytywny wpływ tych roślin na wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Dodatkowo porównali ich właściwości przeciwnowotworowe (antyproliferacyjne), przeciwutleniające (eliminacja wolnych rodników) oraz efekt ochronny. Stwierdzono, że kurkuma posiada najsilniejszą aktywność antyoksydacyjną, jednocześnie wykazano że podobne właściwości ma mniszk lekarski, który okazał się równie silnym przeciwutleniaczem. Naukowcy tym samym potwierdzili, że rośliny te mogą wspierać wiele różnych procesów zdrowienia.

Mniszek odtruwa

Badano również efekty stosowania mniszka w celu obniżenia stresu oksydacyjnego. Wykorzystano w tym celu szczury, które były narażone przez pewien czas na działanie tetrachlorku węgla (CCl4) znajdującego się między innymi w gaśnicach i środkach chłodniczych, który powodował poważne uszkodzenia wątroby. Stwierdzono, że wyciąg lub nawet herbata z mniszka lekarskiego znacznie redukuje intensywność stresu oksydacyjnego.

Zbiór mniszka lekarskiego

Surowcem z mniszka lekarskiego jest korzeń lub kwiaty. Zbierać należy wiosną lub jesienią. Korzeń można wykopać szpadlem lub wyciągnąć specjalnym do tego celu wykonanym narzędziem. Korzeń oczyścić z ziemi i odciąć od natki i kwiatów. Zamoczyć w wodzie i umyć a następnie pokroić w drobne kawałki i wystawić do wysuszenia. Suszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu. Już po kilku dniach można sporządzać wywary, i herbatki lecznicze z korzenia mniszka lekarskiego.

Bibliografia

● Menghini L et al., „Antiproliferative, protective and antioxidant effects of artichoke, dandelion, turmeric and rosemary extracts and their formulation.“ Int J Immunopathol Pharmacol. 2010 Apr-Jun;23(2):601-10. (Antiproliferative, schützende und antioxidative Wirkungen der Artischocken-, Löwenzahn-, Gelbwurz- und Rosmarin-Extrakte und deren Formulierung.)
● Ożarowski A. - Ziołolecznictwo PZWL Warszawa 1980 str. 257 – 259
● Broda B. - Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych PZWL Warszawa 1979 str. 643, 716-717
● Bonn H. - Naturalna apteka KDC Warszawa 2001 str. 204 - 209
● Park CM et al., „Amelioration of oxidative stress by dandelion extract through CYP2E1 suppression against acute liver injury induced by carbon tetrachloride in Sprague-Dawley rats.“ Phytother Res. 2010 Sep;24(9):1347-53. (Eine Verbesserung des oxidativen Stresses mithilfe von Löwenzahn-Extrakt, durch die Unterdrückung von CYP2E1, wirkt gegen eine akute Leberschädigung, die in Sprague-Dawley Ratten durch Tetrachlorkohlenstoff induziert wurde.)
●Sigstedt SC et al., „Evaluation of aqueous extracts of Taraxacum officinale on growth and invasion of breast and prostate cancer cells.“ Int J Oncol. 2008 May;32(5):1085-90. (Bewertung der wässrigen Auszüge von Taraxacum officinale auf das Wachstum und die Invasion von Brust-und Prostatakrebs-Zellen.)
●Jiang J et al., „Suppression of growth and invasive behavior of human prostate cancer cells by ProstaCaid™: mechanism of activity.“ Int J Oncol. 2011 Jun;38(6):1675-82. doi: 10.3892/ijo.2011.996. Epub 2011 Apr 4. (Unterdrückung des Wachstums und des invasiven Verhaltens von menschlichen Prostata-Krebszellen durch ProstaCaid ™: Der Mechanismus der Aktivität.)
●Ovadje P et al., „Selective induction of apoptosis through activation of caspase-8 in human leukemia cells (Jurkat) by dandelion root extract.“ J Ethnopharmacol. 2011 Jan 7;133(1):86-91. Epub 2010 Sep 16. (Selektive Induktion von Apoptose durch Aktivierung von Caspase-8 in menschlichen Leukämiezellen (Jurkat) durch Löwenzahnwurzel Extrakt.)
●Chatterjee SJ et al., „The efficacy of dandelion root extract in inducing apoptosis in drug-resistant human melanoma cells.“ Evid Based Complement Alternat Med. 2011;2011:129045. Epub 2010 Dec 30. (Die Wirksamkeit von Löwenzahn-Extrakt bei der Induktion von Apoptose in resistenten Melanomzellen.)
●dr. Ehrenberger A. - Portal Interntowy Zdrowie i natura 2016 Opracował Stanisław Suchecki     Niniejszy serwis ma charakter jedynie edukacyjny a nie diagnostyczny.
                   Ostatniej aktualizacji dokonano   27.04.2016 r.